Poniedziałkowy poranek rozpoczą się od uroczystego apelu, który podsumował ubiegły Ogólnopolski Tydzień Kariery.
Zostały przyznane nagrody, za udział w konkursie plastycznym pt. " Moja Mama, mój Tata w pracy".
Serdecznie dziękujemy uczniom oraz nauczycielom za czynny udział w minionym tygodniu.
Serdecznie dziękuję uczniom i ich rodzicom zaangażowanym w działania w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery w naszej szkole. Dziękuję również wszystkim nauczycielom, którzy podjęli współpracę z koordynatorem tych działań.
Grażyna Piechocka
To już ostatni dzień Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w naszej szkole. Uczniowie z klas I-II oraz z oddziałów przedszkolnych byli na wycieczce, w Nadleśnictwie Srokowo, na ścieżce edukacyjnej, zorganizowanej przez panią Mariolę Milewską. Oprócz ciekawostek o roślinach i zwierzętach dzieci dowiedziały się o pracy leśnika. Wizyta w nadleśnictwie zakończyła się ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami.
Do obejrzenia jest galeria zdjęć pod hasłem „Moja mama, mój tata w pracy”. Zdjęcia do galerii dostarczyli rodzice, a zorganizowała pani Anna Pietryga we współpracy z panią Marianną Putkowską. Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla uczniów klas młodszych, zorganizowany przez Grażynę Piechocką. Współpracowały przy konkursie panie Izabela Kawka oraz pani Małgorzata Wierzbicka. Wyniki konkursu są następujące:
Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie otrzymują nagrody pocieszenia. Wszystkie nagrody zostaną wręczone w przyszłym tygodniu na apelu szkolnym.
Kolejny dzień spotkań z przedstawicielem zawodu w ramach OTK. Tym razem, uczniowie klas młodszych i oddziałów przedszkolnych, spotkali się z lekarzem weterynarii- panią Anną Stępak.
Nasz gość opowiadał o swojej pracy, o tym, jaką ścieżkę edukacyjną trzeba przejść, żeby zostać lekarzem weterynarii. Dzieci miały mnóstwo pytań, na które pani lekarz weterynarii odpowiadała. Uczniowie również dzielili się informacjami o swoich zwierzątkach. Pani Anna wspomniała także o naszym patronie, Kurcie Obitzu, który był lekarzem weterynarii.
Naszego gościa na spotkanie zaprosiła pani Małgorzata Wierzbicka. Pani lekarz weterynarii otrzymała od uczniów podziękowania, a uczniowie na pamiątkę tego spotkania otrzymali maskotkę kotka.
Na szóstej godzinie lekcyjnej odbyły się zajęcia otwarte z doradztwa zawodowego w klasie VII pt. „Zawody wokół nas”.
Była to w dużej mierze praca z komputerem. Uczniowie wyszukiwali informacje dotyczące klasyfikacji zawodów w szkolnictwie zawodowym oraz dostępnych na rynku pracy. Na zajęciach nie zabrakło również elementów zabawowych. Były to „zawodowe kalambury”.
Dziś poranek w bibliotece dzieci spędziły ucząc się przez zabawę. Uczestnicy zajęć poznali zawody związane z bankiem, pocztą i zakładem energetycznym. Dzieci w czasie gier planszowych chętnie wcielały się w rolę kasjera, naczelnika poczty, inkasenta, elektryka czy dyspozytora.
Na 5 lekcji klasy V-VIII uczestniczyły w spotkaniu z panem mł. chor. Janem Stecem. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca żołnierza, jak kształtują się zarobki oraz jaki jest ich związek z wykształceniem.
Na kolejnej lekcji juz tylko klasa VIII zadawała panu pytania i szukała odpowiedzi na to najważniejsze: Czy warto się uczyć?!
Uczniowie klasy VIII w ramach projektu Ogólnopolski Tydzień Kariery zorganizowali lekcję dla klasy VII, poświeconą przedstawieniu swoich wymarzonych zawodów. Były to bardzo interesujące zajęcia. Uczennice odważnie zaprezentowały zawody, które w przyszłości chciałyby wykonywać. Omówione zostały: zawód manikiurzystka, sprzedawca, programistka oraz żołnierz. Przedstawiony został również bardzo interesujący zawód kolegi z klasy - szkutnik.
Z referatu moża było się dowiedzieć jakie wymagania trzeba spełnić aby zajmować się danym zawodem, jaka jest płaca oraz jakie zadania wykonuję się w danej pracy.
Życzymy wszystkim uczniom realizacji planów oraz spełnienia marzeń.
Dziś odbyło się pierwsze spotkanie z przedstawicielem zawodu. W tym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas od V do VIII. Był to lekarz- pan doktor Marek Kowalik.
Pięknie i interesująco opowiadał o swojej pracy oraz o ścieżce edukacyjnej i zawodowej. Niektórzy uczniowie mieli przygotowane pytania, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.
To spotkanie zorganizowała Pani Wioletta Gorgosz.
Ogólnopolski Tydzień Kariery w naszej szkole rozpoczął się od prezentacji działań na cały ten tydzień, ogłoszenia konkursu plastycznego, organizacji galerii zdjęć oraz poranków bibliotecznych.
Pierwszy poranek biblioteczny już za nami. Dzieci zapoznały się z zawodami w banku i na poczcie.
Niedzielę Misyjną przeżywaliśmy w kościele parafialnym.
W czasie Mszy Świętej do Ogniska Misyjnego zostało przyjętych czworo nowych członków. Dzieci uczestniczyły czynnie w Eucharystii, czytając Słowo Boże i modlitwę wiernych oraz w strojach poszczególnych kontynentów niosły dary związane z pomocą misjom np. zebrane przez siebie znaczki i drobne ofiary.
Młodzież prowadziła różaniec w różnych językach : angielskim, ukraińskim, rosyjskim, litewskim i po łacinie, prosząc Boga o potrzebne łaski dla mieszkańców krajów misyjnych.
W poniedziałek i wtorek szkolny korytarz już od rana przemierzały dzieci oglądając wystawę misyjną. S. Urszula Bogucka – katechetka opowiadała o eksponatach z wystawy i ich pochodzeniu. Wszyscy uczniowie mieli okazję zagrać na instrumentach przywiezionych z krajów misyjnych oraz choć na chwilę mogli ubrać stroje afrykańskie lub indiańskie. Dzieci próbowali swoich sił w rozwiązywaniu rebusów, wykreślanek i krzyżówek związanych z krajami misyjnymi. Wspólnemu przeżywaniu tych dni towarzyszyła wielka radość i zaangażowanie dzieci i nauczycieli.
Szczególne podziękowanie kieruję do P. Marianny Putkowskiej i P. Moniki Puczyłowskiej za pomoc w zorganizowaniu i przebiegu wydarzenia.
Teraz przygotowujemy się do konkursu o Świętych związanych z pracą na rzecz misji.
16 października w Radziejach odbyły się Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej o Mistrzostwo Powiatu Węgorzewskiego w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. W turnieju uczestniczyli zawodnicy ze szkół: Sobiechy, Węgielsztyn, Radzieje, Perły, Węgorzewo SP 1 i Budry.
Nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze. W swoich kategoriach wiekowych Bartosz Stec z Mateuszem Śliwką zajęli I miejsce, Anna Haratym z Aleksandrą Pucyk III miejsce, a Bartosz Tkacz z Kacprem Wawiórko V miejsce. Zawodnicy otrzymali puchary, medale i dyplomy.
Gratulujemy naszym reprezentantom i życzymy dalszych sukcesów.
15.10.2019 r. odwiedziła ponownie naszą szkołę grupa rekonstrukcyjna „Chorągiew Zaciężna Rycerstwa APIS z Gniewu” pod kierunkiem Jacentego Ordowskiego.
W trakcie spotkania uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji historii pod tytułem Legenda J. Piłsudskiego "RZECZ O HUBALU".
Jacenty Ordowski przybliżył z dużą dawką humoru i ćwiczeniami praktycznymi z udziałem dzieci historię II wojny światowej oraz ich ważnych osobowości. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość ubioru strojów wojskowych z dawnych czasów. m.in. strój żołnierza Radzieckiego; żołnierza Armii Polskiej; generała Armii Polskiej; dziecięcy strój „pasiak” z obozu koncentracyjnego oraz powstańca warszawskiego. Został również przedstawiony strój oficera gestapo.
Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele wrażeń. Na zakończenie prezentacji uczniowie mogli obejrzeć oraz dotknąć repliki dawnych broni bojowych. Spotkanie to udowodniło, że historia wcale nie jest nudna.
„Święto jabłuszka, święto jabłuszka
lubi je chłopczyk, lubi dziewuszka.
Jabłuszko piękne, rumiane
i witaminki są w nim schowane”
Pod takim hasłem w dniu 26 września przedszkolaki świętowały„Dzień Jabłuszka”.
Obowiązywał strój w kolorze czerwonym lub zielonym, a każdy uczestnik miał na głowie opaskę z jabłuszkiem. Zajęcia miały na celu, zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów, jako źródło witamin oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania. W programie nie zabrakło konkursów, zabaw z tańcem i śpiewem, zajęć manualnych oraz quizu pt. „Co wiemy o jabłkach?”. Dzieci samodzielnie wykonały mus jabłkowo bananowy, kosztowały zdrowych chipsów jabłkowych, popijały sok z jabłek a na zakończenie dnia przygotowały pyszny deser tj. racuchy z jabłkami- rzecz jasna.
Serdecznie dziękuję Pani Basi Walickiej i Pani Marioli Milewskiej za pomoc w przygotowaniu oraz przeprowadzeniu zabaw, jak również Pani Basi za pełnienie roli fotografa.
Dziś od rana w bibliotece dzieci pisały listy. Jedni pisali, a inni rysowali, bo jeszcze nie znają wszystkich liter. Czy pisane, czy rysowane listy jednakową sprawiają radość gdy je otrzymujemy. Piszmy listy nie tylko od święta, bo warto sprawić radość najbliższym.
7 października odbyło się spotkanie autorskie z pisarką literatury dziecięcej Panią Jolantą Sową piszącą pod pseudonimem Jola Wita. Spotkanie zorganizowała biblioteka szkolna w związku z realizacją „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 3. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III, klasy „0” oraz sympatyczne przedszkolaczki.
Jola Wita jest z zawodu pielęgniarką. Z bajkami związana była od wczesnego dzieciństwa. Dziadek Pani Joli nazywał się Henryk Sienkiewicz, tak samo jak pisarz trylogii „Ogniem i mieczem” i Laureat Nagrody Nobla.
Pani Jola od wczesnego dzieciństwa lubiła słuchać bajek i czytać książki, które jak mówiła dostarczały jej dużo wiedzy i rozwijały wyobraźnię. Dziś opowiedziała dzieciom o swoich bajkach i marzeniach związanych z dalszą pracą nad historią duszka Helpika i sześciu bocianków.
Szkolna biblioteka we współpracy z Panią Jolą ogłosiła konkurs plastyczny pt. „Postacie z bajek o Helpiku i Tęczynkach widziane oczami dziecka”. Aby dzieci mogły poznać bajkę o duszku Helpiku i Tęczynkach Pani Jola rozdała dla każdego uczestnika spotkania po dwie bajeczki.
Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie i wspaniałe prezenty opatrzone specjalną dedykacją dla każdego dziecka.
O tym jak bardzo podobało się młodym czytelnikom spotkanie, świadczyła długa kolejka do wpisu dedykacji z autografem autorki.
27 września w klasie III odbył się Turniej Tabliczki Mnożenia. Wszyscy uczniowie byli doskonale przygotowani. Uczestnicy dzielnie walczyli o każdy punkt w wielu konkurencjach. Pierwsze miejsce oraz tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia zdobyła Kinga Domurad. Konkursowi towarzyszyła wspaniała atmosfera. Na zakończenie zmagań wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Dnia 26 września oddziały przedszkolne i klasa 2 uczestniczyły w „Święcie pieczonego ziemniaka”. Wszystkie zabawy związane z tym świętem odbywały się na posesji BABCI ELI I DZIADKA MICHAŁA- prywatnie dziadków Olka i Marceliny. Dziadkowie Olka i Marcelinki upiekli nam ziemniaczki. Niektóre dzieci próbowały tych rarytasów po raz pierwszy. Wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawach, takich jak: sadzenie i zbieranie ziemniaków, obieranie ziemniaków na czas, przeciąganie liny, gorący ziemniak, rysowanie wesołych ziemniaczków. Pani Mariola przeczytała dzieciom bajkę pt. „Ziemniaczana królewna”. Oczywiście piekliśmy również kiełbaski na ognisku. Babcia Olka poczęstowała nas pysznymi bułeczkami i kompotem. Dziękujemy za pomoc mamom, pani Beacie i pani Urszuli. To był wspaniały dzień. Organizatorzy: Grażyna Piechocka, Anna Pietryga i Mariola Milewska.