Biblioteka szkolna bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3 w ramach, którego zostały zakupione książki do biblioteki. Promując czytelnictwo biblioteka między innymi ogłosiła konkurs plastyczny „Słoń w składzie porcelany” i konkurs literacki na wiersz, bajkę, rymowankę o słoniu i zorganizowała wystawę „Słoń symbolem szczęścia”. Ukoronowaniem działań, których głównym bohaterem był słoń, było spotkanie z autorką pokaźnej kolekcji słoni Panią Alicją Górską. Spotkanie odbyło się 20 listopada 2019 r. w pięknej scenerii holu szkolnego, który pomieścił 51 uczestników.
Pani Alicja opowiedziała o swojej kolekcji, którą gromadzi od trzydziestu lat. W swoich zbiorach posiada różnej wielkości, różnego koloru i z różnych krajów słonie, które sama zakupiła lub otrzymała w prezencie. Fenomenem tej kolekcji jest to, że nie ma w niej dwóch jednakowych słoni.
Dzieci zadały Pani Alicji pytanie. „Jak często trzeba sprzątać, by kolekcja nie pokryła się kurzem?” Pani Alicja odpowiedziała, że co najmniej raz w miesiącu. Przyznała, że stara się robić to sama, bo „pomocnicy” często sprzątając uszkodzą, a to trąbę, a to stopę czy ucho. Uczestnicy spotkania mieli okazję podziwiać skromną część zgromadzonej kolekcji słoni w domu Pani Alicji, na której obejrzenie zostaliśmy zaproszeni. Dziękujemy Pani Alicji Górskiej za wspaniałe opowieści, piękne eksponaty słoni i słodki poczęstunek.
5 listopada odbyły się w naszej szkole zawody ortograficzne o tytuł „Mistrza Ortografii” klas IV – V, VI – VII i klasy VIII. Wystartowało w nich 21 uczniów. Konkurs polegał na napisaniu tekstu ze słuchu. Klasy IV i V pisały o weselisku na zamku, VI i VII pochylały się nad szkolnymi problemami Kuby, a ósmoklasiści przypomnieli sobie zwyczaje wielkanocne.
Nie było łatwo. Z tekstu wychylali się „trębacze, (którzy) dęli w posrebrzane trąby, aż z lasu czmychały tchórze, jeże, króliki, niedźwiedzie i żubry. A „żądni przygód chłopcy uganiali się za chichoczącymi, niezamężnymi dziewczętami, chlustając na nie hektolitry orzeźwiającej wody.”
Ostatecznie najlepiej z dyktandem poradziły sobie Basia Duda z kl. V, Marlenka Borys z kl. VI i Luiza Tomaszewska z klasy VIII. To one zostały „Mistrzami Ortografii” w naszej szkole. Wśród czwartoklasistów najmniej błędów popełnił Aleks Basara, a Kornelka Rymszewicz została wyróżniona za najlepszy wynik w klasie VII.
Zwycięzcy otrzymali książki i pamiątkowe breloczki, a wszyscy uczestnicy – trochę słodkości. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.
Maria Chludzińska
Dnia 15.11.2019 r. uczennice naszej szkoły brały udział w uroczystości akademii z okazji 69 urodzin Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Węgorzewie. Celem wyjazdu był odbiór nagród za udział w konkursie plastycznym pt. "Na łące w świecie owadów i kwiatów". Marlena Borys zajęła II miejsce, natomiast wyróżnienie otrzymała Zuzanna Żołnowska.
Serdecznie gratulujemy za udział w konkursie plastycznym i dziękujemy organizatorom za piękne nagrody.
9 listopada 2019 r. w godzinach porannych odszedł nagle, na zawsze, nauczyciel języka polskiego Pan Jan Gerfolweden.
Dziś czyli 8 listopada uczniowie, nauczyciele i rodzice w naszej szkole uroczyście obchodzili Święto Niepodległości połączone z przeglądem pieśni patriotycznych. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, wystąpili najmłodsi uczniowie, którzy pięknie zaśpiewali „Pieśń Młodych Patriotów”. Po tym występie przedstawiciele z klasy VI rozpoczęli część merytoryczną przedstawienia, która była przeplatana pieśniami patriotycznymi wykonywanymi przez kolejnych uczniów z wszystkich klas.
Celem wystąpienia było przedstawienie wydarzeń i postaci historycznych, które swoją niezłomną postawą i patriotyzmem przyczyniły się do tego wielkiego sukcesu, który co roku obchodzimy 11 listopada. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali kilka wzruszających wierszy z okresu powstań narodowych, czyli walki o niepodległość Polski.
Wszystkie występy naszych uczniów podkreśliły znaczenie uroczystości, uczyły miłości do Ojczyzny, współczesnego patriotyzmu, podkreślały znaczenie symboli narodowych. W tym dniu wszystkim towarzyszyły barwy biało–czerwone i nastrój patriotyczny. Na koniec apelu o godzinie 11:11 wszyscy obecni donośnie zaśpiewali cztery zwrotki Hymnu Polski.
6 listopada 2019 r. uczniowie naszej Szkoły z klas I – VIII brali udział w XXI Turnieju Gier i Zabaw Szkół Wiejskich z okazji Święta Niepodległości w Radziejach.
Drużyny z Węgielsztyna, Pereł oraz Radziej rywalizowały w wielu konkurencjach, w których dzieci musiały wykazać się szybkością, zwinnością i dużą koncentracją.
Pierwsze miejsce zajęła Szkoła z Węgielsztyna oraz z Pereł, a drugie Szkoła z Radziej.
Mimo iż panował duch rywalizacji atmosfera była wspaniała, a przy tym wszyscy doskonale się bawili. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy i sprzęt sportowy ufundowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Węgorzewie.
5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W bibliotece dzieci mogły odnaleźć w książkach swoje ulubione postacie i przebrać się za niektóre z nich. Rekwizyty i pacynki rozbudziły dziecięcą wyobraźnię, która sprawiła, że w bibliotece szkolnej zaroiło się od bajkowych postaci.
Na zajęciach bibliotecznych uczniowie wspólnie z Czerwonym Kapturkiem wędrowali po jesiennym lesie. Nowości biblioteczne uatrakcyjniły dzieciom poszukiwanie darów jesieni. Inspirujące książki uczestnicy zajęć wykorzystali do rozpoznawania drzew i roślin.
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO
DLA UCZNIÓW KLAS „0”, I, II, III, IV
pt. „Słoń w składzie porcelany”
Konkurs odbywa się w ramach uczestnictwa
w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3”
Cele Konkursu
Celem konkursu jest:
Organizator Konkursu
Założenia organizacyjne
1) klasy „0” - I
2) klasy II - IV
Imię, nazwisko
Klasa
Tytuł
Ocena prac konkursowych
O wyłonieniu laureatów Konkursu decyduje jury powołane przez Organizatora.
Ogłoszenie wyników Konkursu
Nagrody
REGULAMIN KONKURSU LITERACKIEGO
NA WIERSZ, RYMOWANKĘ, BAJKĘ O SŁONIU
DLA UCZNIÓW KLAS V - VIII
Konkurs odbywa się w ramach uczestnictwa
w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3”
Cele Konkursu
Celem konkursu jest:
Organizator Konkursu
Założenia organizacyjne
1) klasy V - VIII
Imię, nazwisko
Klasa
Tytuł
Ocena prac konkursowych
O wyłonieniu laureatów Konkursu decyduje jury powołane przez Organizatora.
Ogłoszenie wyników Konkursu
Nagrody
Jesienne Mandale w wykonaniu Przedszkolaków.
30.10.2019 r w Kościele parafialnym św. Józefa w Węgielsztynie odbył się finał konkursu- "ŚWIĘCI MISYJNI".
Uczestnicy przybrali postacie różnych świętych, a szczególnie tych którzy byli związani z pracą misyjną Kościoła. Dzieci mieli okazję przedstawić postać świętego którego reprezentowali- najlepsi otrzymali nagrody, a wszyscy ulubione słodycze.
Dziękujemy uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie. Zachęcam do odkrywania postaci Świętych bo w ich życiu możemy odkrywać nasze życie.
Szczególne podziękowanie dla Ks. dr Zbigniewa Chmielewskiego- proboszcza parafii za ufundowane nagrody, a szczegolnie słodycze.
W minioną sobotę, 26 października 2019 r., reprezentacja naszej szkoły wzieła udział w IV Turnieju Szachowym o Puchar Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Drużyna w składzie: Marlena Borys, Daria Kochan, Aleksandra Pucyk, Maciej Rydzyński, Dawid Marcinkiewicz i Radowsław Borys zmierzyła się z najlepszymi szachistami wojewódźtwa, wśród których nie brakło mistrzów szczebla co najmniej krajowego.
Nasi zawodnicy dzielnie dotrzymali kroku, każdy z nich miał na swoim koncie partię wygraną, zaś porażki z najlepszymi były cenną lekcją. Najlepsi z uczniów starszych uplasowali się równo w połowie klasyfikacji ogólnej zarówno w kategorii chłopców jak i dziewcząt ( 58 i 59 miejsce na 119 uczestników), przy czym Marlena była 12-sta wśród dziewcząt. W kategorii młodszej Marcin był 45-ty na 141 uczestników, zaś Radek 74-ty.
Zważywszy, że był to nasz pierwszy start na takim szczeblu, wyniki te są bardzo zadowalające.
Dnia 25.10.2019r. uczniowie klas III-VII uczestniczyli w wycieczce do Olsztyna. Celem wyjazdu był Park Trampolin 7 JumpStreet i basen Aquasfera.
Po przybyciu na miejsce, udaliśmy się do parku trampolin-jednego z najpopularniejszych miejsc sportowo-rozrywkowych. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej, dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami.
Pobyt w parku trampolin sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił dzieciom, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.
Po godzinnej zabawie udaliśmy się na basen Aquasfera, gdzie czekał na nas pan ratownik, który poinstruował młodzież, jak powinna zachowywać się w wodzie. Nad naszym bezpieczeństwem czuwali liczni ratownicy oraz nasi opiekunowie: p. Danuta Ilasz, p. Anna Krupa,p. Izabela Kawka i p. Wioletta Gorgosz . Zjeżdżalnie, jacuzzi, rwąca rzeka i basen sportowy– to atrakcje, z których mieliśmy okazję skorzystać. Był to mile spędzony czas. Dzieci miały możliwość zadbać o swoją sprawność fizyczną i relaks. Podczas pobytu na basenie uczniowie kształtowali właściwe zachowanie w miejscu publicznym, mieli możliwości spędzania aktywnego wypoczynku, integrowali się.
Po godzinnym pobycie na pływalni wszyscy zregenerowani poszli się przebierać i suszyć włosy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Galerii Warmińskiej w MC Donald's na posiłek, a następnie wróciliśmy do szkoły. W autobusie dzieliliśmy się wrażeniami. Nieco zmęczeni wodnymi szaleństwami wróciliśmy bezpiecznie do Węgielsztyna.
Czas, który wspólnie spędziliśmy w parku trampolin i na basenie był świetną zabawą dla wszystkich, cele wycieczki zostały zrealizowane. Mamy nadzieję, że to nie ostatni taki wyjazd i powtórzymy go niebawem.