Dziś po cichu niespodzianie przyszła wiosna i rozgościła się na naszym holu. Odwiedziła bibliotekę szkolną, w której odnalazła wiersze o sobie. Choć nie ma uczniów w szkole to zostawiła po sobie kolorowy ślad, który pozostanie do powrotu naszych uczniów i grona pedagogicznego.
Dziś biblioteka szkolna poleca lekturę szkolną dla klasy III. Link do lektury w formacie pdf.
https://mojedziecikreatywnie.pl/
Wspierajmy dziecko w jego rozwoju i pozwólmy uczyć się przez zabawę. Zachęcamy do korzystania z gotowych propozycji zajęć plastycznych.
„Dyktanda online to doskonały sposób nauki połączony z zabawą. Jeżeli lubicie spędzać czas przy komputerze, a jednocześnie chcecie w praktyce sprawdzić lub doskonalić swoje umiejętności” to spróbujcie swoich możliwości rozwiązując elektroniczne dyktanda.
https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu
"Tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – wszystko to można znaleźć na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje. Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK przygotowały propozycje dla nauczycieli i dyrektorów do zdalnej nauki z uczniami. Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów. Zachęcamy do korzystania!"
https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna
"Epodreczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół."
Dokumenty odnoście rekrutacji do klasy I oraz Przedszkola można pobrać ze strony szkoły i dostarczyć do Sekretariatu w dniach 26-27 marca 2020 r.
Dyrektor szkoły.
Kolejne zajęcia kreatywne prowadzone przez Mariannę Putkowską pobudziły wyobraźnię, a zaangażowanie uczestników odzwierciedlają prace. Uczniowie klasy pierwszej przygotowywali podobrazie i ozdabiali ramy obrazka. Na kolejnych zajęciach Kasia, Maja, Marta, Marcel, Patryk, Seweryn i Wojtek wykonają obraz metodą kopiowania wzoru. Efekty prac będzie można podziwiać na wystawie w bibliotece szkolnej.
Pierwszy Dzień Wiosny zbliża się wielkimi krokami, a my jesteśmy jeszcze nie gotowi, bo zima trochę nas uśpiła. Zabieramy się do pracy i przygotowujemy kolorowe Gaiki. Pracy jest dużo więc wszyscy chętnie się włączają by zdążyć na czas. W działania włączyła się też biblioteka szkolna, która w ubiegłym roku z uczniami klas „0” – III zdobyła wyróżnienie w konkursie na Gaik w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie zdobyła wyróżnienie. W tym roku mamy apetyty na więcej.
Klasa szósta zapoznał się z pracą bibliotekarza szkolnego. Wprawdzie to nie Pierwszy Dzień Wiosny - Dzień Wagarowicza, ale tego dnia uczniowie mogli zamienić się z nauczycielem bibliotekarzem Marianną Putkowską miejscami pracy. Mieli możliwość rozliczyć zwrócone książki od czytelnika i wypożyczyć je nowym czytelnikom. Cała klasa jednogłośnie stwierdziła, ze to nie jest taka prosta sprawa, a czynności wykonywane przez bibliotekarza zajmują więcej czasu niż im się wydawało. Największą niespodzianką było to, że książki ważą tak dużo, a ustawianie alfabetyczne książek nie jest takie proste. Biblioteka zaprasza klasę szóstą do dalszej współpracy i pomocy.
Dziś na języku polskim litera „rz” rozbawiła uczniów klasy piątej do łez. A to dzięki głośnemu czytaniu Łukasza Nadzieji, który z piękną intonacją i zaangażowaniem przeczytał o Grzesiu straszydle. Dominik Żołnowski przeczytał nam o Sebastiane, który wolał wagary zamiast uczyć się tabliczki mnożenia. Oj widać, że wszyscy czują już nadchodzącą wiosnę.
W ramach szkolnego projektu „Zamiast złości, trochę radości” prowadzonego przez pedagoga szkolnego w każdą środę odbywają się zajęcia edukacyjno-wychowawcze dla klasy VI. Uczniowie zdążyli się już przekonać, że herbata przy wspólnym stole smakuje wspaniale. Po mimo, że każdy jest inny i ma inne hobby połączyło ich wspólnie szkicowanie obrazów Picassa, Van Gogha, Daliego i Munka i nie źle im poszło. A sztuka kopiowania obrazów bardzo się spodobała i rozwinęła uzdolnienia plastyczne. Ujawniły się też skrywane talenty. Na kolejnych zajęciach uczniowie starali się lepiej poznać i mówić tak, by być dobrze zrozumianym. Na ostatnim spotkaniu uczniowie klasy VI pełni radości i zaangażowania przygotowali smakowite sałatki owocowe pełne witamin w myśl hasła „My się zimy nie boimy, bo jemy witaminy”.
Od samego rana tętni życie w bibliotece, bo tu można zagrać w „kości opowieści”, rozwiązać rebus czy kodować na kartce. Nie ważne, czy to przedszkolak, czy to pierwszak, czy też uczeń starszej klasy siada wspólnie do zabawy. Przed lekcjami i w czasie przerw pełna jest biblioteka i słychać radosny śmiech.
Czwartkowe spotkania w dobrym towarzystwie.
27 lutego w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie klasy pierwszej na czytelnika biblioteki szkolnej. Uroczystość rozpoczęliśmy przedstawienie pt „Bajkowe postacie w bibliotece” przygotowanym przez klasę trzecią wspólnie z nauczycielem Marianną Putkowską przy współpracy wychowawców klas I-III Małgorzaty Wierzbickiej, Grażyny Piechockiej i Izabeli Kawki. Uczniowie klasy trzeciej (Borys Radosław, Domurad Laura, Domurad Kinga, Gwarda Wojciech, Małachowski-Pilch Bartek, Żołnowski Szymon) wprowadzili pierwszoklasistów w zaczarowany świat fantazji, bajek i baśni oraz uczyli poszanowania książek.
Dzieci musiały rozpoznać bajkowe postacie oraz wymienić prośby książki. Z wszystkimi zadaniami uczniowie poradzili sobie doskonale, a zasady korzystania z biblioteki wyrecytowali wierszem. Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenia i zostali pasowani na czytelnika przez Panią Dyrektor Teresę Marcinkiewicz. Wszyscy jednogłośnie obiecali, że będą czytać i szanować książki!
Na zakończenie uroczystego spotkania pierwszoklasiści otrzymali osobiste wizytówki „Przyjaciela biblioteki”, folder biblioteki szkolnej i książkę. Nie zabrakło też niespodzianki w postaci krótkiego filmiku o bibliotece, pasowanych uczniach i zdolnych aktorach z klasy trzeciej. Zwieńczeniem uroczystości była wspólna konsumpcja słodkiej książki w postaci tortu, na którą udali się wszyscy uczniowie klas I-III wspólnie z wychowawcami.
Spotkanie przebiegło w radosnej i przyjaznej atmosferze. Zarówno występującym jak i zaproszonym gościom przyniosło wiele satysfakcji i zadowolenia.
„Powiedział Bartek, że jest Tłusty Czwartek…” a my uwierzyliśmy i pączkowe zajęcia zorganizowaliśmy dla klas „0” – III i przedszkola. Malowane pączki pod okiem wychowawców Anny Pietrygi, Marioli Milewskiej, Małgorzaty Wierzbickiej, Izabeli Kawki i bibliotekarza Marianny Putkowskiej może nie były słodkie, ale za to bardzo kolorowe. Wszyscy wspólnie kolorowaliśmy i malowaliśmy słodkie pączki, oponki i ciasteczka i z tego wyszły piękne podkładki, które zalaminowaliśmy by utrwalić małe dzieła sztuki. Uczestnicy poznali przysłowia związane z Tłustym Czwartkiem, kodowali pączki i szukali pączków zagubionych w labiryncie. Na koniec wspólnie delektowaliśmy się przepysznymi pączkami.
W dniu dzisiejszym (27.02.2020 r.) odbyły się niecodzienne zajęcia szachowe. Na zaproszenie nauczycielki, pani B. Wąsowicz, gościnnie poprowadził je pan Włodzimierz Olejarz, utalentowany i doświadczony szachista, członek CWKS Vęgoria, sekcji szachowej.
Nasi reprezentanci poznali pana podczas turniejów w Węgorzewie, gdzie wspierał organizatorów i sędziów. Dziś rozegrano kilka partii metodą symultany, to znaczy nasz gość grał jednocześnie z kilkoma przeciwnikami. Walka była zacięta, nikt się nie poddał i wcale nie tak szybko był pierwszy mat!
Niektórzy spróbowali też swoich sił w rozgrywce indywidualnej.
27.02.2020 r. uroczyste pasowanie klasy pierwszej na czytelnika biblioteki.