ttp://helppage.orgW dniach 18 – 22 listopada 2024 r. troje nauczycieli naszej szkoły Marianna Putkowska, Arleta Arendt i Ewelina Sawicka pogłębiało wiedzę biorąc udział w cyklu szkoleń online, które zostały zrealizowane w ramach projektu pt. „Rozwijanie wybranych kompetencji kluczowych uczniów w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych szkoły” (Nr 2024-1-PL01-KA220-SCH-000247484/2).
Celem szkolenia było podniesienie kompetencji w zakresie:
1. Potrzeb i możliwości rozwijania kompetencji kluczowych uczniów podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych,
2. Metod rozwijania i pomiaru poziomu kompetencji "umiejętność uczenia się",
3. Metod zwiększania i pomiaru "kompetencji osobistych, społecznych i obywatelskich",
4. Metod rozwijania i pomiaru kompetencji "inicjatywność i przedsiębiorczość",
5. Metod rozwijania i pomiaru kompetencji "świadomość i ekspresja kulturowa".
Był to czas owocnej wymiany doświadczeń 40 nauczycieli ze szkół podstawowych z Gminy Węgorzewo oraz szkół partnerskich na Litwie i Słowacji. Duża zawartość merytoryczna przekazywanej przez ekspertów wiedzy połączona z interesującym sposobem prowadzenia zajęć skłaniała do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, a każdy kolejny dzień wnosił nowe pomysły, które można będzie wykorzystać w swojej macierzystej placówce. Uczestnicy szkolenia zgodnie przyznawali, że w procesie uczenia i nauczania liczy się dużo więcej, niż przekazywanie wiedzy, odtwarzanie jej i testowanie. W codziennej pracy z uczniami powinniśmy tworzyć sytuacje, gdy mogą oni zdobywać wiedzę, rozwijać umiejętności i kształtować postawy. Nasze społeczeństwo się zmienia i za tymi zmianami powinna podążać też edukacja. Musi przygotowywać młodych ludzi do życia w społeczeństwie, w świecie – takim, jaki jest i jaki będzie w kolejnych dziesięcioleciach.
Ogromną inspiracją pięciodniowych spotkań była niewątpliwie niepowtarzalna okazja nawiązania szerokich kontaktów i podjęcia przez szkołę współpracy międzynarodowej z kolegami z Litwy i Słowacji w ramach projektu Erasmus +. Przystępność prezentowanego materiału, tempo wykładu dostosowane do potrzeb większości uczestników to z pewnością atuty odbytego szkolenia.
Na zakończenie uczestnicy poproszeni zostali o wypełnienie arkuszy ewaluacyjnych w celu dobrowolnej i anonimowej oceny szkolenia.