W październiku realizowaliśmy projekt "Zamiast laptopa piękna fota mojego psa lub kota".
Jednym z elementów projektu był konkurs o tym samym tytule. Dzisiaj miało miejsce jego uroczyste rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i przygotowanie bardzo ciekawych zdjęć oraz rysunków swoich czworonożnych pupili.
Nasza szkoła wzięła udziału w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. W piątek, 10 listopada, o symbolicznej godzinie 11:11 społeczność naszej szkoły (uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły i nauczyciele) odśpiewała hymn narodowy w ten sposób świętując kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy V, VII i VIII przygotowali patriotyczną uroczystość upamiętniającą Narodowe Święto Niepodległości.
11 listopada to szczególna data. Tego dnia wszystkie polskie serca biją jednym rytmem, a usta powtarzają słowa "Mazurka Dąbrowskiego". O ważnych dla Polski oraz Polaków wydarzeniach społeczności naszej szkoły przypomnieli dziś uczniowie w czasie uroczystego apelu. Ich wykonania „Piechoty” oraz „Białego krzyża” były niezwykle wzruszające i dojrzałe. Serdeczne podziękowania dziękujemy rodzicom i bliskim naszych uczniów, którzy wspólnie z nami wzięli udział w obchodach z okazji Święta Niepodległości.
Tortilla, którą przygotowali na zajęciach kreatywnych uczniowie kl.IV smakowała przepysznie:) Brawo Sandra, Mateusz i Kuba.
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.”
W dniu dzisiejszym uczniowie z klasy 6 wraz z opiekunami wybrali się na cmentarz komunalny w Węgielsztynie. Celem tej inicjatywy było uporządkowanie i zapalenie zniczy na bezimiennych i opuszczonych grobach, w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych.
Przygotowaliśmy też fotogazetki o naszym patronie szkoły Kurcie Alfredzie Obitzie. Jedna przedstawia życie i twórczość naszego patrona Szkoły Podstawowej w Węgielsztynie, a druga jest fotorelacją wycieczki jaką odbyli uczniowie „Śladami Kurta Obitza”.
Jak co roku pamiętamy o naszych emerytowanych pracownikach szkoły i przygotowujemy kartki Bożonarodzeniowe, które wyślemy tradycyjną pocztą.
A na zajęciach świetlicowych pożytkowaliśmy stare zdjęcia szkolne, aby zaprezentować jej 17 listopada w „Dniu Otwartym Szkoły”.
Kolejna wyprawa już za nami. Wyjazd do Olsztyna to jak zwykle ogrom atrakcji i zabawy, niezapomnianych wrażeń. To również sprawdzian z pozytywnych relacji koleżeńskich, wzajemnej pomocy i wspólnej zabawy. Jak zwykle wszyscy wracamy bardzo zadowoleni.
W ramach realizacji projektu pt. " Zamiast laptopa - piękna fota mojego psa lub kota" w naszej szkole odbyły się zajęcia z dogoterapii. W czasie, których uczniowie mogli osobiście doświadczyć łagodności Zoli, która cierpliwie wysłuchiwała wydawanych poleceń, a przede wszystkim bardzo posłusznie je wykonywała. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca psa - specjalisty, jakich zasad należy przestrzegać podczas zabawy z pupilem, jak prawidłowo go nakarmić, a także, w jakich przypadkach nie nie należy podchodzić do czworonoga oraz jak zachować się w sytuacji, gdy nas zaatakuje. Wizyta psa terapeuty wraz z opiekunem p. Moniką w naszej szkole wniosła wiele nowych doświadczeń w życie wszystkich, którzy w spotkaniu z Zolą mogli uczestniczyć. Wspólne, edukacyjne zabawy dawały dużo radości, a kontakt z przyjaznym czworonogiem był dużym wydarzeniem.
W Turnieju Szachowym o Puchar Kapelana 1 MBA, który odbył się 22.10.2023 r. uczniowie z "Obitza" godnie nas reprezentowali i wrócili z tarczą, a właściwie z medalem. Srebro wywalczył Maciej Domurad, zaś Aleks Basara i Dawid Marcinkiewicz uplasowali się kolejno na 4 i 5 pozycji. Jesteśmy dumni!!!
Szczególne podziękowania kierujemy do Rodziców, którzy zapewniają chłopcom możliwość rozwijania pasji i osiągania sukcesów.
Szacuje się, że na świecie używa się obecnie około 7 000 języków. Pod względem trudności język polski zajmuje w tym zestawieniu wysokie, bo aż szóste miejsce. Nie trudno zgadnąć, że nasza ortografia stanowi wyzwanie nie tylko dla obcokrajowców uczących się języka polskiego, ale także dla jego rodzimych użytkowników.
Dziś w Szkole Podstawowej nr 1 w Węgorzewie odbył się konkurs "Mistrz Ortografii Powiatu Węgorzewskiego". Nasza uczennica Diana Kochan została mistrzem ortografii w kategorii klas V - VI.
Diano, jesteśmy z Ciebie bardzo dumni
Szkole Podstawowej nr 1 w Węgorzewie serdecznie dziękujemy za zaproszenie do udziału w konkursie i jak zawsze serdeczne przyjęcie.
Światowy Dzień Warzyw i Owoców był okazją do poznania owoców egzotycznych. Dzieci przrbrane za warzywa i owoce uczestniczyły w zajęciach ruchowych i muzycznych. Wykonały Zdrowy Talerz warzyw i owoców, jako bogactwo witamin. Dzieci przyniosły bardzo dużo warzyw i owoców, co było okazją do degustacji. Ten dzień upłynął miło i wesoło.
W tym roku DEN w naszej szkole miał charakter bardzo uroczysty i wielowymiarowy. Dziś nastąpiło uroczyste otwarcie szkolnego sklepiku „Obitzik”, który będą prowadzić uczniowie klasa V w składzie: Maja Żołnowska, Lena Predko, Marta Hołoweńko, Katarzyna Ożga, Patryk Borys, Seweryn Filipiak, Marcel Rynia i Wojtek Rymszewicz. Od samego rana uczniowie klasy V układali, wyceniali i porządkowali towar, aby na trzeciej godzinie lekcyjnej przeżyć „szturm” na sklepik. Zanim jednak do tego doszło przedstawiciel Rady Rodziców Pani Barbara Walicka, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Maciej Domurad i przedstawiciel Rady Pedagogicznej Monika Pilcher przecięli wstęgi. Pani Dyrektor Marianna Putkowska wręczyła symboliczny klucz, a uczennice Laura i Kinga Domurad przekazały zarządowi sklepiku kasetkę na pieniądze. Po wykupieniu prawie wszystkich produktów udaliśmy się na Uroczystość Dnia Edukacji Narodowej, którą w tym roku przepięknie przygotowali uczniowie pod bacznym okiem nauczycieli: Grażyny Piechockiej, Anny Pietrygi, Bogumiły Wąsowicz, Moniki Pilcher i Arlety Arendt. Uczniowie zachwycili nas pięknymi wierszami i piosenkami, a przygotowana scenka wprawiła w dobry nastrój.
W tym dniu zostały przyznane Nagrody Dyrektora dla nauczycieli i pracowników administracji. Nagrody otrzymali: Grażyna Piechocka, Mariola Milewska, Irena Woronka, Arleta Arendt i Bogumiła Wąsowicz. W tym roku Nagrodę Burmistrza otrzymała Monika Pilcher i Marianna Putkowska. Jako, że DEN to dzień całej społeczności szkolnej przedstawiciele Rady Pedagogicznej zostali obdarowani przez dyrektora upominkiem, a uczniowie słodkościami.
Tego dnia każda klasa miała swoje zadanie do wykonania począwszy od przedstawienia, wierszy, konferansjerki po nagłośnienie. Wszystkim uczniom należą się wielkie brawa, bo uroczystość była na bardzo wysokim poziomie i dzięki nim ten dzień był świętem całej społeczności szkolnej.
Rada Pedagogiczna i pracownicy administracji dziękują za Oskary, które zostały wręczone całemu ciału pedagogicznemu i administracji szkoły. Każdy pracownik szkoły otrzymał Oskara z indywidualną dedykacją, co sprawiło wielką radość obdarowanym.
W Dniu Drzewa udaliśmy się na wycieczkę do Nadleśnictwa Srokowo. Tam dzieci zapoznały się z alternatywnymi odnawialnymi żródłami energii, użytkowaniem lasu, retencją wodną, poznały różnego typu budki lęgowe dla ptaków oraz z salą tradycji. Największą atrakcją było pieczenie kiełbasek.
Bezpieczna droga do szkoły była tematem spotkania przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie z uczniami naszej szkoły. Omówione zostały zasady poruszania się po ulicy, przypominano uczniom przepisy związane z ruchem drogowym rowerzystów. Policjanci mówili również o odpowiedzialności prawnej nieletnich. Był czas na wyjaśnienie wątpliwości i pytania indywidualne do naszych gości. Dziękujemy za miłe spotkanie.
Czwartkowy wieczór i piątkowy dzień klasa 6 spędziła na biwaku klasowym. Przepiękne miejsce użyczone przez rodziców Miłosza, wspaniała pogoda i świetne humory to recepta na miłe chwile we wspólnym gronie. Było ognisko, odwiedziny pani dyrektor, wspólne wieczorne pogaduchy i mnóstwo aktywności w wodzie i na lądzie. Opiekę sprawowały B. Wąsowicz (wychowawczyni) i T. Pietraszek. Serdeczne podziękowania kieruję do rodziców za każdą formę wsparcia i pomocy.
W ostatni dzień września obchodzimy Dzień Chłopaka. Z tej okazji koleżanki z klasy V przygotowały dla swoich kolegów poczęstunek, a wychowawczyni obdarowała swoich uczniów drobnym upominkiem
W tym roku szkolnym bierzemy udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym pt. "Polak ma essę!". Głównym założeniem projektu jest powtarzanie i utrwalanie wiedzy z zakresu języka ojczystego oraz historii poprzez zabawę. Zadania będą realizowane na lekcjach języka polskiego w klasach 4, 5 i 6. Wszystkim uczniom biorącym udział w projekcie życzymy kreatywnego wykorzystania czasu, a także dobrej zabawy podczas realizacji poszczególnych zadań
„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.” Przyzwyczajenia i wiedza nabyta w młodości decydują o późniejszych zachowaniach i cechach człowieka. W myśl przysłowia postanowiliśmy zakupić zabawki do przedszkola, które będą rozwijać kreatywność, motorykę i integrację. Mamy nadzieję, że rowerki, lalki interaktywne, wózki sklepowe, koparka, kosiarka, motory, łóżeczko dla lalek, bobaski i betoniarka sprawią, iż nasze wspaniałe „maluszki” nie będą chciały opuszczać przedszkola w Węgielsztynie.przyzwyczajenia i wiedza nabyta w młodości decydują o późniejszych zachowaniach i cechach człowieka